III Święto Biblii pod hasłem „W mocy Ducha głośmy Słowo” odbędzie się 27 kwietnia br. (sobota po Wielkanocy) w Zielonej Górze przy parafii pw. Ducha Świętego (a nie jak wcześniej informowano w Czerwieńsku).

W programie m.in. Festiwal Piosenki Biblijnej. Zgłoszenia na festiwal (do 5 kwietnia) i na samo Święto Biblii na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Więcej informacji na stronie www.ubiblijnieni.pl

Serdecznie zapraszamy Czcigodnych Kapłanów, Osoby Życia Konsekrowanego oraz Wiernych Świeckich do uczestnictwa w XVIII Nabożeństwie Kalwarii Rokitniańskiej, które odbędzie się w piątek poprzedzający Niedzielę Palmową – 12 kwietnia 2019 roku w Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie. Zapraszamy na wspólną drogę odkrywania Miłości, którą zostaliśmy obdarowani i wsłuchiwania się w sens tej szczególnej kalwaryjskiej wędrówki poprzez rozważania, które w tym  roku poprowadzi o. DANIEL BIEDNIAK OMI, pochodzący z naszej diecezji. W roku Jubileuszu 350-lecia przybycia obrazu Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej do Rokitna, temat przewodni to: „STOPY W ŚLADACH JEZUSA Z NAZARETU”.

Program:
15.00 – Godzina Miłosierdzia - Bazylika
16.00 – Eucharystia – Bazylika
17.00-17.15 – przerwa
17.15 – przejazd autokarami do I Stacji Wieczernik
17.30– XVIII Nabożeństwo Kalwarii Rokitniańskiej
21.00 – Apel Maryjny – Bazylika

Poczęstunek dla wszystkich pątników.

Z serdecznym pozdrowieniem płynącym sprzed obrazu Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej ks. Piotr Bortnik wraz ze wszystkimi posługującymi w Sanktuarium

Uwaga: Prosimy o zabranie ze sobą lampionów oraz przekazanie informacji w ogłoszeniach parafialnych, jak i zamieszczenie na stronie WWW Parafii. Plakaty w formie papierowej dotrą wraz z prasą do Księży Dziekanów w najbliższym czasie.

1. Rekolekcje dla mężczyzn
Rekolekcje dla mężczyzn pod hasłem ,,Służąc Bogu i Ojczyźnie'' poprowadzi ks. prałat Jan Sikorski. Rekolekcje odbędą się w ośrodku Stowarzyszenia Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna w Długim k. Strzelec Krajeńskich w dniach 23-25 lutego br. (rozpoczęcie w piątek o godz. 17.15, zakończenie w niedzielę o godz. 12.30).
Zgłoszenia obowiązkowe: Janusz – tel. 696-055-229
Informacje: Ireneusz – tel. 663-430-024
Koszt: 140 zł. Opłata na miejscu.


2. Rekolekcje powołaniowe i liturgiczno-powołaniowe
W domu rekolekcyjnym „Jackówka” odbywają się rekolekcje powołaniowe dla młodzieży męskiej. Są one podzielone dla dwóch grup wiekowych: młodszej (14-17 lat) i starszej (18-30 lat). Terminy najbliższych rekolekcji są następujące:
– dla grupy młodszej: 16-18 marca 2018 r.
– dla grupy starszej: 26-28 stycznia 2018 r.
Koszt 50 zł. Zgłoszenia u ks. Tadeusza Kuźmickiego pod numerem telefonu 722 026 153.
Ponadto, dla określonych dekanatów odbywać się będą rekolekcje liturgiczno-powołaniowe, których przewodni temat brzmi: „Służba liturgiczna w czasie uroczystej Mszy św.”. Terminy rekolekcji dla wybranych dekanatów w drugim semestrze:
– Dekanaty Sława i Lubsko: 9-11 marca 2018 r.
– Dekanaty Nowa Sól i Kożuchów: 27-29 kwietnia 2018 r.
Koszt 80 zł. Kontakt do ks. Tomasza Sałatki: 512 138 958.


3. Pielgrzymka maturzystów
8 kwietnia 2018 r. w Niedzielę Miłosierdzia Bożego odbędzie się 40. Pielgrzymka Maturzystów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej na Jasną Górę. Hasło tegorocznej pielgrzymki brzmi: „Młodzi – powołani”. Do tradycji szkół ponadgimnazjalnych naszej diecezji wszedł już wyjazd młodzieży klas maturalnych do Częstochowy. Prosimy katechetów, księży, wychowawców i nauczycieli, by towarzyszyli młodzieży w przeżyciu tego spotkania z Jezusem i Jego Matką w tym wyjątkowym miejscu, jakim jest Jasnogórskie Sanktuarium. Na pielgrzymkę obowiązkowo należy zapisywać młodzież poprzez formularz elektroniczny dostępny na stronie: www.wnk.diecezjazg.pl w zakładce „Wydarzenia – Pielgrzymka maturzystów”. Zgłoszenia dokonuje opiekun grupy.
Plan Pielgrzymki:
 06.00 – Przywitanie Matki Bożej w Jej Cudownym Obrazie. Słowo powitania. Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu dla posługujących w czasie pielgrzymki. Eucharystii przewodniczy i homilię głosi diecezjalny duszpasterz młodzieży. Maturzyści uczestniczą we Mszy św. z ks. Biskupem o godz. 11.00.
 06.30 – Czas na osobistą modlitwę, spowiedź, śniadanie
08.00 – Blok modlitewno-konferencyjny:
Aula Św. Józefa – grupa I
Młodzież z dekanatów: Gubin, Krosno Odrzańskie, Łęknica, Rzepin, Sulęcin, Sulechów, Sława, Strzelce Krajeńskie, Szprotawa, Wschowa, Zielona Góra – św. Jadwigi, Zielona Góra – Podwyższenia Krzyża Świętego, Zielona Góra – Ducha Świętego
Aula O. Kordeckiego – grupa II
Młodzież z dekanatów: Babimost, Drezdenko, Głogów – św. Mikołaja, Głogów – NMP Królowej Polski, Gorzów – Katedra, Gorzów – Chrystusa Króla, Gorzów – Trójcy Świętej, Kostrzyn, Kożuchów, Lubsko, Nowa Sól, Pszczew, Świebodzin – Miłosierdzia Bożego, Świebodzin – NMP Królowej Polski, Rokitno, Żagań, Żary.
10.30 – Przejście młodzieży z Auli św. Józefa i o. Kordeckiego do Bazyliki i przygotowanie do Mszy św.
11.00 – Eucharystia pod przewodnictwem biskupa diecezjalnego Tadeusza Lityńskiego
12.30 – Czas na posiłek, zwiedzanie Jasnej Góry (skarbiec, arsenał, sala rycerska, muzeum, ośrodek powołaniowy) 14.00 – Nabożeństwo do Miłosierdzia Bożego w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Bezpośrednio po nabożeństwie akt zawierzenia maturzystów Matce Bożej.


4. Młodzieżowe rekolekcje wielkopostne w Żarach
Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej zachęca młodzież do udziału w rekolekcjach wielkopostnych, które odbędą się w Żarach. Poprowadzi je asystent diecezjalny KSM, ks. Marcin Bobowicz oraz asystent parafialny KSM z Żar, ks. Mariusz Słaboń.
Termin- 2-4 marca br.
Koszt: 60 zł (nocleg i wyżywienie) + koszty dojazdu.

1. Sytuacja nadzwyczajna dorosłego kandydata do bierzmowania 
 

Kandydat do bierzmowania znajduje się w sytuacji nadzwyczajnej w następujących okolicznościach: 
 

•         Osoba dorosła po ukończeniu 21. roku życia. 

•        Bezpośrednie przygotowanie do małżeństwa („Katolicy, którzy nie przyjęli jeszcze sakramentu bierzmowania, powinni go przyjąć przed zawarciem małżeństwa, gdy to jest możliwe bez poważnej niedogodności” – kan. 1065 §1 KPK). 

•       Zamiar uregulowania związku niesakramentalnego (osoby żyjące w związku niesakramentalnym to te, które zawarły tylko kontrakt cywilny, jak również żyjące w konkubinacie). 

•       Pragnienie pełnienia funkcji ojca lub matki chrzestnej (kan. 892-893 KPK) lub świadka bierzmowania (kan. 872-874 KPK) po ukończeniu 21. roku życia.  

Emigracja młodzieży. 

 

2. Obowiązki duszpasterza wobec kandydata do bierzmowania 
 

•         Należy wyjaśnić powody, dla których kandydat zrezygnował z przystąpienia do sakramentu bierzmowania w okresie katechizacji. 

•         Trzeba dokonać oceny sytuacji religijnej kandydata w zakresie wiedzy i praktyk religijnych oraz dotychczasowej edukacji religijnej. 

•         Jeżeli kandydat do bierzmowania żyje w związku niesakramentalnym, powinien najpierw przyjąć sakrament małżeństwa, a dopiero po nim – w możliwie najbliższym terminie – sakrament bierzmowania. W takiej sytuacji przygotowanie do małżeństwa powinno być połączone z przygotowaniem do bierzmowania. 

•         Należy poinformować kandydata o przygotowaniu następujących dokumentów wymaganych do bierzmowania: metryka chrztu św. (wystawia parafia chrztu), zaświadczenie o wierze i praktykach religijnych kandydata (wystawia parafia zamieszkania), zaświadczenie diecezjalne o ukończeniu przygotowania (wystawia parafia przygotowania do bierzmowania), zaświadczenie o odbytej spowiedzi św., dowód osobisty. Ewentualne rozbieżności danych pomiędzy metryką chrztu a dowodem osobistym należy wyjaśnić w oparciu o odpis zupełny aktu urodzenia w parafii chrztu. 

•         Rozmowę kwalifikacyjną przeprowadza duszpasterz parafii przygotowania do bierzmowania lub parafii zamieszkania kandydata (w takim przypadku należy wystawić zaświadczenie o spełnieniu przez kandydata warunków do przygotowania i przyjęcia sakramentu bierzmowania). 

 

3. Miejsce i czas bierzmowania 
 

Sakrament bierzmowania dla kandydatów w sytuacjach nadzwyczajnych będzie udzielany w pierwszy poniedziałek miesiąca podczas Mszy św. o godz. 18.00 w Katedrze w czerwcu, w Konkatedrze w grudniu oraz w parafii pw. św. Mikołaja w Głogowie w marcu. Ze względów organizacyjnych zaleca się, aby kandydat poinformował parafię udzielania bierzmowania (telefonicznie lub osobiście) o zamiarze przystąpienia w danym terminie do bierzmowania.
Kandydat i świadek winni przybyć do świątyni na  godzinę przed rozpoczęciem mszy świętej.
O godzinie 17.00 kapłan odpowiedzialny za liturgię, spotka się z uczestnikami, sporządzi listę kandydatów do bierzmowania i odbierze od nich dokumenty upoważniające do przyjęcia sakramentu: metrykę chrztu św. (wystawia parafia chrztu), zaświadczenie o wierze i praktykach religijnych kandydata (wystawia parafia zamieszkania), zaświadczenie diecezjalne o ukończeniu przygotowania (wystawia parafia przygotowania do bierzmowania), zaświadczenie o odbytej spowiedzi św., dowód osobisty.
Po zakończonej Mszy św. bierzmowani otrzymują świadectwo potwierdzające przyjęcie sakramentu. Parafia bierzmowania dokonuje zapisu w Księdze Bierzmowanych i przesyła świadectwo bierzmowania do parafii chrztu osoby bierzmowanej. 


​Cała Instrukcja oraz wykaz aktualnych parafii formacji jak również terminu najbliższego bierzmowania dla dorosłych jest dostępna na stronie: www.wnk.diecezjazg.pl 

        Pary małżeńskie niezależnie od wieku, światopoglądu, wyznania, stażu małżeńskiego oraz skali dzielących ich problemów, zapraszamy na rekolekcje „Dialog we dwoje”, prowadzone przez Stowarzyszenie Spotkania Małżeńskie.Rekolekcje odbędą się w dniach 9-11 lutego 2018 r. w domu rekolekcyjnym w Rokitnie. Program nastawiony jest na odnowienie więzi małżeńskiej poprzez dialog prowadzony we dwoje. Informacja o tych rekolekcjach może stać się pomocą podczas wizyty duszpasterskiej w temacie – trudności w komunikacji małżeńskiej.Zgłoszenia, informacje i zapisy pod nr tel. 601 965 737.