Aktualności

Wydarzenia, zaproszenia, listy

W związku z przypadającą w tym roku 900 rocznicą powstania Kolegiaty Głogowskiej oraz 100-leciem urodzin Świętego Jana Pawła II, Fundacja Ars Activa wspólnie z parafią Kolegiacką w Głogowie organizują w Kolegiacie uroczysty koncert, który uświetni te oba Jubileusze.

Koncert odbędzie się w niedzielę 25 października 2020 o godz 18:00 w Głogowskiej Kolegiacie. Koncert podkreślać będzie piastowskie korzenie Głogowa, 900-letnią historię Kolegiaty oraz wspomnienie Świętego Jana Pawła II (22 październik).

W koncercie wystąpi Orkiestra Kameralna Camerata Cuprum wraz z solistami Iwoną Kowalkowską – sopran, Adamem Michalakiem- tenor i Mariuszem Monczakiem – skrzypce, który poprowadzi orkiestrę od pulpitu. Artyści wspólnie zaprezentują utwory sakralne ze szczególnym uwzględnieniem tematyki maryjnej (patronka Kolegiaty) i Świętego Jana Pawła II.

W programie koncertu znajdą się m.in.:

Dawne hymny Polski Bogurodzica i Gaude Mater Polonia,

Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego – Koncert „Jezus spes mea”

J.F.Haendla – Ethernal source

Ave Maria – G. Donizettiego i P. Mascagniego

W.A.Mozarta – Motet “Exultate Jubilate”

H.M. Góreckiego – Trzy utwory w dawnym stylu

E.Morricone – „Nella Fantasia”

W programie koncertu znajdzie się też specjalne napisany z okazji Roku Świętego Jana Pawła II przez Norberta Paleja utwór „Weronika”. Utwór ten oparty i zawierający fragmenty wiersza Karola Wojtyłły o tym samym tytule z roku 1978, powstał na zamówienie naszej fundacji, jego premiera miała się odbyć w Archikatedrze w Ottawie w marcu tego roku, jednak z powodu pandemii to wykonanie jak i inne musiały być przełożone. Faktycznie premierę utworu nasza fundacja zrealizowała w Polsce w sierpniu tego roku. Wykonanie w Głogowie będzie drugim wykonaniem na świecie, przed prezentacją Filharmonii Narodowej w listopadzie bieżącego roku. Kolejne jej wykonania są przeniesione na późną jesień i przyszły rok m.in. w Rzymie, Jerozolimie, Nowym Jorku, Ottawie i Sao Paulo.

Muzyce towarzyszyć będzie słowo: Karola Wojtyłły, A.Gryphiusa i teksty o historii Kolegiaty.

Z powodu pandemii, koncert odbędzie zgodnie obecnymi zaleceniami epidemiologicznymi. Liczba miejsc ograniczona wejściówki możliwe do zarezerwowania i odebrania pod numerem parafialnym tel: 768340710. Każdy pobierający wejściówkę musi zapisać swoje imię i nazwisko wraz z numerem telefonu. (koncert będzie zamknięty dla nie posiadających wejściówek) Dla wszystkich chcących uczestniczyć w tym przeżyciu, przygotowana zostanie transmisje live, dostępna na kanale TVT HD TELEWIZJA LOKALNA. Ponadto koncert dostępny online przez stronę fundacji i parafii na facebooku.

Koncert odbywa się dzięki dotacji Fundacji KGHM Polska Miedź.

    W związku z wprowadzeniem czerwonej strefy w powiecie głogowskim. Msze św. w kolegiacie i miejscowościach filialnych odbywać się będą w tych samych porach. 8.00 i 12.30 ( filie 9.30 i 11.00)

    obowiązuje : bezwzględny nakaz zakrywania ust i nosa i dezynfekcji rąk

    prosimy o zajęcie wyznaczonego miejsca w ławce lub na krześle (ze znakiem X) Obowiązuje jedno miejsce dla osoba na 7 metrów kwadratowych.

    w przypadku większej liczby wiernych możliwość uczestnictwa na zewnątrz kościoła

    Zgodnie z wytycznymi Kurii Diecezjalnej, jeśli podczas celebracji jest dwóch lub więcej szafarzy, przynajmniej jeden z nich udziela Komunii św. wiernym do ust, i przynajmniej jeden na dłoń

    kurs przedmałżeński rozpocznie się w kolegiacie zgodnie z ustalonym terminem tj 3.11 o godz. 18.00 ( Msza św.)

    oczekujemy na wskazania duszpasterskie Kurii w sprawie organizacji i celebracji uroczystości Wszystkich Świętych 1 listopada, które podamy w osobnym komunikacie

Ks. Janusz Malski SOdC - urodził się 25 czerwca 1957 roku w Szczecinie. W 1978 wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu. Po trzech latach studiów w Polsce wyjechał do Włoch, aby tam wstąpić do wspólnoty Cichych Pracowników Krzyża. Konsekrację przyjął jeszcze z rąk bł. Luigiego Novarese. Studia teologiczne kontynuował na Uniwersytecie Camilianum, gdzie uzyskał stopień licencjata. Został wyświęcony na kapłana w roku 1985. Od początku zależało mu, aby dzieło tej wspólnoty rozwijało się w Polsce. W 1997 roku został przełożonym nowo powstałego Domu „Uzdrowienie Chorych” im. Jana Pawła II w Głogowie, którego uroczyste otwarcie świętowano w 2003 roku. W 2012 roku został wybrany moderatorem generalnym Cichych Pracowników Krzyża na świecie. Od tej pory jego miejscem zamieszkania stał się Rzym. W 2018 roku walne zgromadzenie wszystkich członków tej międzynarodowej wspólnoty wybrało go ponownie na tę funkcję. Odszedł do Pana 5 października 2020 roku, w szpitalu onkologicznym w Aviano.

 

Msza św. żałobna oraz pogrzeb odbędą się 8 października w Montichiari we Włoszech, o godz. 15.00. Ciało ks. Janusza zostanie złożone w kwaterze Cichych Pracowników Krzyża.

 

W Polsce upamiętnimy jego odejście do domu Ojca 11 października. O godz. 15.00 w kolegiacie głogowskiej zostanie odprawiona Msza św. w intencji śp. ks. Janusza Malskiego. O 14.30 będzie odmawiany różaniec w intencji jego duszy. Mszy św. będzie przewodniczył ks. bp. Tadeusz Lityński, ordynariusz diecezji.

Jak informują najbliżsi zmarłego kapłana, w ostatnich chwilach swojego życia prosił o pamięć i troskę o dom wspólnoty opiekującej się chorymi i sierotami w Kamerunie w Afryce. Stąd też prośba do uczestników niedzielnej mszy św. o składanie ofiar właśnie na ten cel.

Wczoraj w kolegiacie miała miejsce kolejna odsłona, związana z obchodami 900-lecia Kapituły Kolegiackiej w Głogowie. Tym razem, przy licznie zgromadzonej publiczności został zaprezentowany album pt. "Kolegiata w Głogowie. Historia - Odbudowa - Zabytek" – najnowsza publikacja, wydana przez Towarzystwo Ziemi Głogowskiej. Jej autorami są: Antoni Bok, Jerzy Dymytryszyn, Marek Robert Górniak, Andrzej Sadowski i ks. Rafał Zendran. Publikacja, na łamach której znajdziemy m.in. wiele dotąd niepublikowanych fotografii przedwojennej świątyni, wydana została dzięki dofinansowaniu fundacji KGHM Polska Miedź oraz Gminy Miejskiej Głogów.

A tuż po tym, premierę miał film dokumentalny pt. "Ze zgliszcz powstała... O odbudowie głogowskiej kolegiaty" w reżyserii Dariusza Czai i montażu Piotra Gajka. W filmie wystąpili wszyscy powojenni proboszczowie głogowskiej kolegiaty: ks. kan. Dr Aleksander Walkowiak, ks. prał. Ryszard Dobrołowicz oraz ks. kan. Rafał Zendran.

(Fot. Krystyna Pruchniewska)