Aktualności

Wydarzenia, zaproszenia, listy

09.09.2021r. godz. 19.00 Kolegiata Wniebowzięcia NMP


56. Międzynarodowy Festiwal WRATISLAVIA CANTANS - koncert "Źródła śpiewu" w wykonaniu A CAPELLA LEOPOLIS 

Mecenasem koncertu jest Gelsenwasser.

Wstęp wolny!

Koncerty w wykonaniu zespołu A cappella Leopolis pod dyrekcją Ludmiły Kapustiny będą podróżą w czasie i jednocześnie demonstracją piękna najstarszego instrumentu muzycznego – ludzkiego głosu. Programy koncertów są wyjątkowo zróżnicowane i bogate. Kultura i historia Polaków i Ukraińców przeplata się od stuleci, a szczególna liryczna wrażliwość muzyczna jest wspólna krajom słowiańskim. Koncert łączący tradycje muzyczne nasze i naszych sąsiadów jest bardzo ciekawą i wdzięczną w odbiorze propozycją dla melomanów. Zapraszamy w muzyczną podróż po Dolnym Śląsku.

Program: 
Mikołaj Zieleński Viderunt omnes fines terrae – motet
Philipp Dulichius Benedicam Dominum – motet
Покаянія отверзи ми двері – monodyczny śpiew z Irmologionu lwowskiego
Mykoła Dylecki Вечірня (fragmenty)
Anonim Сіде Адам прямо Рая – koncert partesny, Плачу і ридаю – koncert partesny
Giuseppe Sarti Нині сили небесния
Maksim Berezowski Блаженні яже ізбрал; Чашу спасенія прийму; Радуйтеся праведнії; Отче наш
Artem Wedel Господи, Боже мой
Dmytro Kotko Кант про Страшний Суд – psalm lirnicki (opr. R. Stelmaszczuka według aranżacji P. Demuckiego); Через поле широкеє – psalm lirnicki (opr. R. Stelmaszczuk według aranżacji M. Łeontowycza)


Prawie 70 osób:  dzieci, rodziców i młodzieży zabrało się rowerami na rajd , który co roku proponujemy inna trasa, tym razem przejazd prowadził przez Ceber, Kozie Doły i zakończony została przy sali wiejskiej w Zabielu.

Uczestniczy rajdu mieli do wykonania  dwa zadania : podzielić się ciekawą opowieścią, lub opowiedzieć dowcip , a także znaleźć ukrytego awatara proboszcza. Na koniec wszyscy po przejechaniu prawie ponad 25 km spałaszowali grilowane kiełbaski i smakowali świeżo upieczone ciasto. Zwycięzcy otrzymali sportowe nagrody przygotowane przez  parafialny Caritas.

Jesteśmy wdzięczni Pani Sołtys Marii  z Zabiela za udostępnienie sali, a także gminom z głogowa i Kotli za pomoc w przygotowaniu rajdu


 W ostatnią niedziele sierpnia br.  w Grodźcu Małym odprawiona została msza dożynkowa.

Ks Prałat R. Dobrołowicz poświecił wieniec , dary ziemi i chleb, który po mszy został podzielony miedzy wszystkich uczestników liturgii.

Zespoły : Grodzianki i Iskierki utworzyły piękny pochód dożynkowy. Na końcu modlitwy zaśpiewana została suplikacja do Boga , aby chleba nigdy nie zabrakło.


Po raz kolejny zostanie odprawiona msza św. polowa za dawnych mieszkańców Rapocina i Bogomic, a także za zamarłych leżących na rapocińskim cmentarzu. Już teraz zapraszamy na to duchowe spotkanie w parę dni przed wspomnienia św. Wawrzyńca ( patrona kościoła), w niedzielę 8.08 Mszę rozpoczniemy popołudniową porą o godz. 16.00, a po niej małe wspomnienia i małe niespodzianki.

Pierwsza wzmianka o tym kościele pochodzi z l297 roku (Rapozin). Proboszczem w tym czasie był niejaki Gottfridus. Parafia Rapocin p.w. św. Wawrzyńca należała od najdawniejszych czasów do archidiakonatu głogowskiego (jednego z 4 na Śląsku). Od l307 r. do sekularyzacji (l8l0 r.) Rapocin należał do zakonu klarysek w Głogowie.

Obecna postać kościoła pochodzi z przełomu XIV i XV wieku. Do dziś zachowały się w nim gotyckie okna, portale oraz blendy zdobiące prezbiterium. Kościół zbudowany jest z cegieł o układzie gotyckim. Jest to jednonawowa budowla z wieżą od zachodu, na której wisiał dzwon pochodzący z l498 r. i prostokątnym prezbiterium od wschodu, do którego przylega od północy zakrystia (z l896 r.), od południa kaplica, a do nawy kruchta wejściowa. Prezbiterium i zakrystia nakryte są sklepieniami kolebkowymi, natomiast nawa - stropem.

Po zlikwidowaniu wsi Rapocin, kościół został zabezpieczony, a wejścia i okna zamurowane, ale w chwili obecnej widać niebezpieczne spękania a sam strop w kilku miejscach jest zawalony po przez sukcesywna dewastację budynku przez dewastatorów.

W ubiegłym roku została historyczne zdjęte malowidła ze ściany kaplicy grzebalnej. Obecnie trwa ich restauracja

https://tvn24.pl/wroclaw/rapocin-studenci-uratowali-xviii-wieczne-malowidla-z-ruin-kaplicy-4766337