Aktualności

Wydarzenia, zaproszenia, listy

Po raz kolejny zostanie odprawiona msza św. polowa za dawnych mieszkańców Rapocina i Bogomic, a także za zamarłych leżących na rapocińskim cmentarzu. Już teraz zapraszamy na to duchowe spotkanie w parę dni przed wspomnienia św. Wawrzyńca ( patrona kościoła), w niedzielę 8.08 Mszę rozpoczniemy popołudniową porą o godz. 16.00, a po niej małe wspomnienia i małe niespodzianki.

Pierwsza wzmianka o tym kościele pochodzi z l297 roku (Rapozin). Proboszczem w tym czasie był niejaki Gottfridus. Parafia Rapocin p.w. św. Wawrzyńca należała od najdawniejszych czasów do archidiakonatu głogowskiego (jednego z 4 na Śląsku). Od l307 r. do sekularyzacji (l8l0 r.) Rapocin należał do zakonu klarysek w Głogowie.

Obecna postać kościoła pochodzi z przełomu XIV i XV wieku. Do dziś zachowały się w nim gotyckie okna, portale oraz blendy zdobiące prezbiterium. Kościół zbudowany jest z cegieł o układzie gotyckim. Jest to jednonawowa budowla z wieżą od zachodu, na której wisiał dzwon pochodzący z l498 r. i prostokątnym prezbiterium od wschodu, do którego przylega od północy zakrystia (z l896 r.), od południa kaplica, a do nawy kruchta wejściowa. Prezbiterium i zakrystia nakryte są sklepieniami kolebkowymi, natomiast nawa - stropem.

Po zlikwidowaniu wsi Rapocin, kościół został zabezpieczony, a wejścia i okna zamurowane, ale w chwili obecnej widać niebezpieczne spękania a sam strop w kilku miejscach jest zawalony po przez sukcesywna dewastację budynku przez dewastatorów.

W ubiegłym roku została historyczne zdjęte malowidła ze ściany kaplicy grzebalnej. Obecnie trwa ich restauracja

https://tvn24.pl/wroclaw/rapocin-studenci-uratowali-xviii-wieczne-malowidla-z-ruin-kaplicy-4766337