Ogłoszenia parafialne

Podsumowanie ubiegłego i zapowiedzi na nadchodzący tydzień

24 Niedziela Zwykła    
Parafia Kolegiacka  15.09.2019

    1. Przygotowanie do bierzmowania dla dorosłych (od 21 roku życia) rozpocznie się w niedzielę, 29 września, Mszą św. o godz. 18.00.  w parafii św. Mikołaja 

    2. Za tydzień w niedziele spotkanie starszych grup do bierzmowania 
    • 14.30 Grodziec Miasto 
    • 16.00 Sobczyce + Krzekotówek

    3. We wtorek 17.09 przypada 79 rocznica Sowieckiej Agresji na Polskę i Dzień Sybiraka. Msza święta polowa, połączona z uroczystością patriotyczną o godz. 12.00 przy Pomniku Sybiraków na cmentarzu przy kościele pw. św. Maksymiliana Marii Kolbe. 

    4. W środę przypada  – święto św. Stanisława Kostki – Patrona młodzieży i Polski. 

    5.  Spotkanie z pisarzem i publicystą Witoldem Gadowskim we wtorek, 17 września, o godz. 19.00 w parafii pw. św. Klemensa. Szczegóły na plakacie. 

    6. Koncert muzyki organowej i kameralnej w sobotę, 21 września, o godz. 18.00 w kościele w Grębocicach, a koncert patriotyczny w wykonaniu chóru „Con Spirito” w niedzielę, 22 września, o godz. 16.00 w kościele NMP Królowej Polski. Szczegóły na plakatach. 

    7. W przyszłą niedzielę po Mszach św. zbiórka do puszek na uczelnie katolickie w Polsce. 

    8. W piątek  zapraszamy na spotkanie „Katechizm Caffe” po mszy wieczornej (rozważanie Katechizmu Kościoła Katolickiego). 

    9. Siostra Rachela z Tanzanii dziękuje za ofiary 4125 zł  i 1050 kalendarze.  

 

KOMUNIKAT WYDZIAŁU NAUKI KATOLICKIEJ
DOTYCZĄCY OBOWIĄZKU UDZIAŁU DZIECI I MŁODZIEŻY
W LEKCJACH RELIGII W PRZEDSZKOLU I SZKOLE

Zadaniem rodziców jest wychowanie w wierze swoich dzieci, dlatego powinni jako pierwsi i główni wychowawcy starać się o zapewnienie im pełnej formacji chrześcijańskiej, nie poprzestając na samej rodzinie jako podstawowej komórce wychowawczej, lecz m.in. posyłając dzieci na lekcje religii w przedszkolu i szkole. 
Religia w publicznych szkołach i we wszystkich grupach przedszkolnych to przedmiot do wyboru, który staje się obowiązkowy po złożeniu stosownego oświadczenia przez rodziców lub pełnoletnich uczniów. Oświadczenie to nie musi być ponawiane każdego roku. 
Często ani rodzice, ani uczniowie nie zdają sobie sprawy ze skutków podejmowanej decyzji o nieuczęszczaniu na lekcje religii. Niezapisanie dziecka na religię lub jego z niej wypisanie niesie ze sobą cały szereg konsekwencji poczynając od możliwości zaciągnięcia winy moralnej przez poważne naruszenie troski o wiarę i życie duchowe, aż do pozbawienia się możliwości przygotowywania do sakramentów Eucharystii, pokuty i pojednania oraz bierzmowania. Zamyka się również drogę do zostania chrzestnym lub świadkiem bierzmowania. Należy też pamiętać, że istnieje możliwość – po spełnieniu określonych warunków - ponownego zapisania ucznia na lekcje religii. 
Serdecznie zachęcamy rodziców do sumiennego wypełnienia zobowiązania złożonego zarówno podczas zawierania sakramentalnego związku małżeńskiego, jak i sakramentu chrztu dziecka, do katolickiego wychowania w wierze swojego potomstwa.