Szafarze Nadzwyczajni Najświętszego Sakramentu w Kolegiacie. – GŁOGOWSKA KOLEGIATA

Szafarze Nadzwyczajni Najświętszego Sakramentu w Kolegiacie.

Rekolekcjonista ks. Przemysław Janicki odpowiedzialny w naszej diecezji za formację stałą Szafarzy Nadzwyczajnych Najśw. Sakramentu zaproponował, aby Msza świata parafialna w niedzielę o godz. 12.30 stała się wspólnym miejscem modlitwy.

Parafianie więc modlili się wraz z setką mężczyzn (szafarzy), którzy ubrani w alby, wyszli z zakrystii w uroczystej procesji i zasiedli na specjalnych miejscach w prezbiterium.

Dla wszystkich był to zaskakujący widok, zwłaszcza niekończącej się procesji na początku eucharystii sprawowanej w Uroczystość Chrystusa Króla.

W naszej Diecezji Zielonogórsko – Gorzowskiej posługę szafarza Najśw. Sakr. pełni ponad 450 mężczyzn. Mają oni doroczny obowiązek uczestnictwa w rekolekcjach, min. w tych, które odbywały się Domu Uzdrowienia Chorych przy głogowskiej kolegiacie.

NADZWYCZAJNY SZAFARZ KOMUNII ŚWIĘTEJ – WIERNY ŚWIECKI

Według kan. 910 § 2 nadzwyczajnym szafarzem Komunii świętej – poza akolitą – jest też ten wierny, który zostanie wyznaczony do pełnienia takiej funkcji zgodnie z kan. 230 § 3. W myśl tego ostatniego kanonu, tam gdzie istnieje potrzeba miejscowego Kościoła, bo brakuje szafarzy Komunii św., wierni świeccy jakkolwiek nie są akolitami, mogą rozdzielać Komunię św., byle zawsze zgodnie z przepisami prawa. – Należy jednak pamiętać, że wierni świeccy, jeśli nawet tylko na pewien czas powierza im się specjalną służbę w Kościele, są zobowiązani do osiągnięcia odpowiedniej formacji, koniecznej do należytego wykonywania tego zadania. Każdy bowiem nadzwyczajny szafarz Komunii św. winien wyróżniać się żywą wiarą i dobrymi obyczajami oraz świecić odpowiednim przykładem nabożeństwa do Najświętszego Sakramentu. Poza tym nadzwyczajni szafarze Komunii św. mają spełniać tę posługę świadomie, z całym oddaniem i pilnie (kan. 231 § 1).

Powiązane zdjęcia: