Cegiełka na odbudowę Kolegiaty
10.00 zł
KUP CEGIEŁKĘ I WESPRZYJ ODBUDOWĘ GŁOGOWSKIEJ KOLEGIATY
Kolegiata Najświętszej Maryi Panny na Ostrowie Tumskim w Głogowie
Najstarszy i największy kościół Głogowa. Hierarchicznie, druga po katedrze wrocławskiej świątynia na Dolnym Śląsku, jest pomnikiem przeszłości, który świadczy o randze Głogowa w początkach państwa polskiego.
Badania archeologiczne odsłoniły we wnętrzu Kolegiaty pozostałości dwóch kościołów – relikty te będzie można oglądać w specjalnie wybudowanej krypcie. Jeden z nich wiąże się z późnym okresem panowania Bolesława Krzywoustego. Według późniejszych źródeł, książę (lub komes głogowski Wojsław) wspólnie z biskupem wrocławskim Heimonem, ufundował wówczas przy istniejącym kościele kapitułę kolegiacką.
W XIII wieku wybudowana została późnoromańska bazylika, której istotne fragmenty zachowały się do dziś. W jej murach pochowani zostali fundatorzy – książę głogowski Konrad I i jego małżonka Salomea. W latach 1413 – 1466 Kolegiata została gruntownie przebudowana w kształcie, który praktycznie został do dziś. Neogotycka wieża (której wierzchołek zdobi pozłacany krzyż o wysokości 4m) wybudowana została w latach 1838 – 1842
Istniejące przy Kolegiacie do roku 1810 zgromadzenie kanoników, wniosło wybitny wkład w rozwój kultury i szkolnictwa w Głogowie i na Śląsku. Od czasów reformacji było ostoją w krzewieniu i zachowaniu katolicyzmu w Głogowie i okolicach. Kościół kolegiacki, zwany przez dawnych głogowian „Dom” (Katedra), stał się w ciągu wieków skarbnicą cennych dzieł sztuki. W końcu II wojny światowej, skarby kolegiaty zostały zniszczone, w części zaginęły, a nieliczne ocalały (m.in. obraz św. Hieronima, srebrny krzyż procesyjny), większość jednak została wywieziona z Głogowa.
W roku 2020, w dziewięćsetną rocznicę powołania kapituły kolegiackiej (pierwszej w Polsce), Ks. Biskup Tadeusz Lityński na nowo erygował kapitułę przy głogowskiej Kolegiaci, nawiązując do jej chlubnej tradycji. w roku 2022 zostali powołani kanonicy gremialni i honorowi.