GŁOGOWSKI ARCHIDIAKONAT NA NOWO PRZYWRÓCONY DO ISTNIENIA ANNO DOMINI 2023
GŁOGOWSKI ARCHIDIAKONAT NA NOWO PRZYWRÓCONY DO ISTNIENIA ANNO DOMINI 2023
GŁOGOWSKI ARCHIDIAKONAT NA NOWO PRZYWRÓCONY DO ISTNIENIA ANNO DOMINI 2023
Wysłany dnia22 listopada 2023 Posted By: x.Rafał Zendran
Categories: KAPITUŁA KOLEGIACKA
W osobie ks. Eugeniusza Kretschmera została przerwana ponad 700-letnia tradycja ciągłości urzędu archidiakona głogowskiego. Archidiakon urodził się w 1873 k w Nysie w rodzinie kupieckiej, studiował na uniwersytecie we Wrocławiu. Wyświęcony na kapłana w 1896 r. Powołany w 1900 r. na nauczyciela religii-w państwowym katolickim gimnazjum na prefekta’ biskupiego konwiktu dla chłopców w Głogowie. Od 1906 r. do 1913 r. był dyrektorem konwiktu. W szkolnictwie działał do października 1936 r. W 1911 r. mianowany profesorem, w 1924 r. radcą duchownym. Od 1934 r. zarządzał komisarycznie archidiakonatem. W 1936 r. otrzymał nominacje na wizytatorem nauki religii katolickiej na wyższych uczelniach dla młodzieży męskiej archidiecezji wrocławskiej. Po wojnie wyjechał do Niemiec i pracował w miejscowości Freseen na Bawarii, blisko Kronach. Tam też został pochowany w roku 1959.
Badając historie Kapituły Głogowskiej można wywnioskować, że większość archidiakonów to ludzie wykształceni. Nawet w średniowieczu legitymujący się tytułami naukowymi najlepszych uniwersytetów Europy m.in. i Krakowa.
Urząd archidiakona głogowskiego był przeważnie ukoronowaniem kariery duchownej, na tyle atrakcyjny, że jeden z archidiakonów Wilhelm Antoni von Pallant zrezygnował godności biskupa Roermund w rodzinnych Niderlandach.
W historii archidiakonatu możemy zauważyć charakterystyczne dla Kościoła zjawisko łączenia urzędów z ich dochodami. Było to ogólnie stosowane gromadzenie prebend (,,cumulatio beneficiorum”), które wyrodziło się w końcu w nadużycia. Wprawdzie Sobór Trydencki w XVI w. zabronił takich praktyk jednak zjawisko to utrzymało się do pocz. XIX wieku.
Po sekularyzacji Kapituły Głowskiej w roku 1810 pozostał po niej tylko tytuł archidiakona komisarycznego.
15 sierpnia 2023 r. Biskup Diecezjalny Zielonogórsko – Gorzowski Tadeusz Lityński specjalnym dekretem przywrócił ten tytuł powierzając go proboszczowi kolegiaty Ks Kan. Rafałowi Zendranowi
W statucie kapituły zostało to zapisane:
[ 21 ] Drugą godnością w Kapitule jest archidiakon, mianowany przez Biskupa Zielonogórsko-Gorzowskiego, nazywany również archidiakonem głogowskim. Z zasady powinien nim być proboszcz parafii kolegiackiej.
[22] Do szczególnych zadań archidiakona należy: a) troska o zachowanie i promocję dziedzictwa historycznego Kościoła na terenie dawnego archidiakonatu głogowskiego poprzez organizowanie wystaw, odczytów, sympozjów i innych spotkań, b) reprezentowanie z urzędu Biskupa Zielonogórsko-Gorzowskiego podczas tych wydarzeń patriotycznych i społecznych w Głogowie, w których nie może on osobiście uczestniczyć.
Tablica ze zdjęciami ks E. Kretschmera w Izbie Pamieci ( Fressen )