GŁOGOWSKI ARCHIDIAKONAT NA NOWO PRZYWRÓCONY DO ISTNIENIA ANNO DOMINI 2023 – GŁOGOWSKA KOLEGIATA

GŁOGOWSKI ARCHIDIAKONAT NA NOWO PRZYWRÓCONY DO ISTNIENIA ANNO DOMINI 2023

W osobie ks. Eugeniusza Kretschmera została przerwana ponad 700-letnia tradycja ciągłości urzędu archidiakona głogowskiego. Archidiakon urodził się w 1873 k w Nysie w rodzinie kupieckiej, studiował na uniwersytecie we Wrocławiu. Wyświęcony na kapłana w 1896 r. Powołany w 1900 r. na nauczyciela religii-w państwowym katolickim gimnazjum na prefekta’ biskupiego konwiktu dla chłopców w Głogowie. Od 1906 r. do 1913 r. był dyrektorem konwiktu. W szkolnictwie działał do października 1936 r. W 1911 r. mianowany profesorem, w 1924 r. radcą duchownym. Od 1934 r. zarządzał komisarycznie archidiakonatem. W 1936 r. otrzymał nominacje na wizytatorem nauki religii katolickiej na wyższych uczelniach dla młodzieży męskiej archidiecezji wrocławskiej. Po wojnie wyjechał do Niemiec i pracował w miejscowości Freseen na Bawarii, blisko Kronach. Tam też został pochowany w roku 1959.

Badając historie Kapituły Głogowskiej można wywnioskować, że większość archidiakonów to ludzie wykształceni. Nawet  w średniowieczu legitymujący się tytułami naukowymi najlepszych uniwersytetów Europy m.in. i Krakowa.

Urząd archidiakona głogowskiego był przeważnie ukoronowaniem kariery duchownej, na tyle atrakcyjny, że jeden z archidiakonów Wilhelm Antoni von Pallant zrezygnował godności biskupa Roermund w rodzinnych Niderlandach.

W historii archidiakonatu możemy zauważyć charakterystyczne dla Kościoła zjawisko łączenia urzędów z ich dochodami. Było to ogólnie stosowane gromadzenie prebend (,,cumulatio beneficiorum”), które wyrodziło się w końcu w nadużycia. Wprawdzie Sobór Trydencki w XVI w. zabronił takich praktyk jednak zjawisko to utrzymało się do pocz. XIX wieku.

Po sekularyzacji Kapituły Głowskiej w roku 1810 pozostał po niej tylko tytuł archidiakona komisarycznego.

15 sierpnia 2023 r. Biskup Diecezjalny Zielonogórsko – Gorzowski Tadeusz Lityński specjalnym dekretem przywrócił ten tytuł powierzając go proboszczowi kolegiaty Ks Kan. Rafałowi Zendranowi

W statucie kapituły zostało to zapisane:

[ 21 ] Drugą godnością w Kapitule jest archidiakon, mianowany przez Biskupa Zielonogórsko-Gorzowskiego, nazywany również archidiakonem głogowskim. Z zasady powinien nim być
proboszcz parafii kolegiackiej.

[22] Do szczególnych zadań archidiakona należy:
a) troska o zachowanie i promocję dziedzictwa historycznego Kościoła na terenie dawnego
archidiakonatu głogowskiego poprzez organizowanie wystaw, odczytów, sympozjów
i innych spotkań,
b) reprezentowanie z urzędu Biskupa Zielonogórsko-Gorzowskiego podczas tych wydarzeń
patriotycznych i społecznych w Głogowie, w których nie może on osobiście uczestniczyć.

Tablica ze zdjęciami ks E. Kretschmera w Izbie Pamieci ( Fressen )

Powiązane zdjęcia: