Historyczne lavabo już po konserwacji – GŁOGOWSKA KOLEGIATA

Historyczne lavabo już po konserwacji

Ten piękny obiekt znajduje się na ścianie południowej prezbiterium kolegiaty, dokładnie w zakrystii. Czas jego powstania datuje się na XIII w, a także przebudowy na lata 1413-1466, stąd konserwatorzy mieli trudności we właściwej interpretacji poszczególnych warstw historycznych, choć ostatecznie zgodnie z wytycznymi programu konserwatorskiego osiągnięto zamierzony efekt.

W programie prac konserwatorskich zanotowano:

Obiekt ma liczne uszkodzenia mechaniczne i w związku z tym też znaczne ubytki dekoracji rzeźbiarskiej. Forma zwieńczenia jest nieczytelna, zachowane sq tylko fragmenty zdobień. Uszkodzone sq piaskowcowe kolumienki po obu stronach. Struktura zaprawy wapiennej, z której wykonane jest zwieńczenie lavabo, w wielu miejscach osypuje się. W centralnej części ściany lavabo widoczny jest metalowy, kuty element, pokryty produktami korozji. Cały obiekt pokryty jest grubą warstwą kurzu. Elementy kamienne sq mocno zabrudzone, pokryte zaplamieniami.

Lavabo zostało wykonane z piaskowca i wapieni i ostatecznie przywrócono mu historyczny kształt, który będzie doskonale spasowany z nowymi meblami i stanie się atrakcją ścieżki historyczno – edukacyjnej.

W kolegiacie trwają pracy konserwatorskie przy ścianach prezbiterium w celu przywrócenia im jednolitej faktury w stylu gotyckim. Prace potrwają do końca listopada.

Całość zadania jest finansowana z programu Polski Ład

Powiązane zdjęcia: