Na zakończenie tego unikalnego projektu czekaliśmy cały rok. Meble do kolegiackiej zakrystii wykonane przez artystyczną stolarnie Jacka Markiela zostały oddane do użytku.
To najpiękniejszy prezent na święta nie tylko dla całej wspólnoty parafii kolegiackiej, ale dla wszystkich którzy kolegiatę będą nawiedzać – cieszy się proboszcz Ks. Rafał Zendran.
Meble bowiem zgodnie z założonym celem, będą pełniły także funkcje quasi muzealną. W specjalnie wkomponowanych w nich gablotach zostaną zaprezentowane utensylia kolegiackie min. krzyż procesyjny z XVI w. , jak i barokowy krzyż ołtarzowy wraz ze świecznikami, który znajduje się obecnie w procesie konserwacji.
Darowiznę na ten cel w wysokości 200 tysięcy złotych przekazała Fundacja Banku PeKaO S.A. na prośbę Pani Marszałek E. Witek, która była honorowym gościem podczas uroczystości 900-lecia powstania Kapituły Głogowskiej.
Ścieżka edukacyjno – historyczna w zakrystii zostanie otworzona w I kwartale nowego roku, po przygotowaniu aranżacji wystawy.
Meble zostały wykonane z afrykańskiego drewna OKOUME, ze względy na jego walory twardości, układu słojów i czerwonego koloru. Po obróbce zostały wystylizowane w stylu neogotyckim, wpisując się w ten sposób do historycznego wnętrza.
Pracownia Jacka Markiela specjalizuje się w odtwarzaniu tego typu stylizacji zabytków. Jego prace znajdują się wielu gotyckich kościołach, a także nowoczesnych (Świątynia Opatrzności Bożej, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach).
W tak przestrzennej zakrystii kolegiackiej nie w sposób było znaleźć złotego środka w postaci zakupu gotowych, nowoczesnych mebli, czy montażu używanych z innych świątyń. Stad powstał unikalny projekt dla tego wnętrza.
W zakrystii zostały zawieszone też ogromne historyczne żyrandole z kutej blachy, odnowione przez Hutę Miedzi Głogów, która dla tej inwestycji stała się także szlachetnym mecenasem.
Podczas świat Bożego Narodzenia będzie można zobaczyć meble po zakończonych eucharystiach. W czasie zwiedzania popołudniowego zakrystia będzie zamknięta.