Msza Jubileuszowa Huty Miedzi Głogów – GŁOGOWSKA KOLEGIATA

Msza Jubileuszowa Huty Miedzi Głogów

Zapraszamy do Kolegiaty w niedziele 17. 09. 2023 o godz. 12.30 na Mszę, podczas której zaniesiemy do Boga intencję o błogosławieństwo w pracy, za hutników i ich rodziny z okazji jubileuszu :

45 lat Huty Miedzi II i 30 Lecia Wydziału Metali Szlachetnych oraz 50 Lecia Wydziału Ołowiu

„Pierwsza taka Huta na świecie”

Nabyta przez głogowskich specjalistów wiedza okazała się niezbędna w „Dwójce”. Wysłanych zostało ponad 50 hutników, którzy stali się trzonem kierowniczej i mistrzowskiej kadry w nowej hucie. Warto zauważyć, że głogowska „Dwójka” była pierwszą hutą na świecie, gdzie z pieca zawiesinowego uzyskano miedź blister o zawartości ok 98% Cu.

W czerwcu 1976 roku wyprodukowano półmilionową tonę miedzi katodowej w Hucie I, natomiast w lipcu otwarto „etap minimum” w Hucie II, czyli Wydział Elektrorafinacji obejmujący 8 grup po 24 wanny. Pierwsze tony wysokiej jakości miedzi elektrolitycznej otrzymano z „Dwójki” dokładnie 11 listopada. W międzyczasie w sierpniu 1976 uruchomiono stacjonarny piec anodowy, a kilka tygodni później przeprowadzono na piecu pierwszy odlew anod z 70-tonowego wsadu. Wraz z realizacją budowy „Dwójki” powstał na terenie huty Wydział Przeróbki Kruszyw o zdolności produkcyjnej wynoszącej 20 tysięcy ton na rok.

Serce Huty II

8 Stycznia 1978 roku rozpoczął się w zakładzie rozruch pieca zawiesinowego – Serca Huty II. O godz. 14.00 podano do niego koncentrat miedzi. Dzień później – 9 stycznia 1978 roku, w obecności specjalistów nadzorujących rozruch, punktualnie o 9.15 dokonano pierwszego spustu miedzi. Wraz z uruchomieniem pieca zawiesinowego w „Dwójce” ruszyła Fabryka Kwasu Siarkowego, która w ciągu pierwszego roku funkcjonowania wyprodukowała 115 tysięcy ton kwasu siarkowego. Kilka dni później z ww. pieca uzyskano zaś tysięczną tonę miedzi typu blister.

30 lecie Wydziału Metali Szlachetnych oraz 50 Lecie Wydziału Ołowiu

Wydział Ołowiu oraz Wydział Metali Szlachetnych to wydziały wyjątkowe. Można o nich powiedzieć, że to „huty w hucie”, ponieważ w jednym miejscu przeprowadza się wszystkie niezbędne czynności i operacje technologiczne, których zwieńczeniem jest uzyskanie wyrobów gotowych, m.in. srebra, złota i ołowiu surowego.  Jacy są Pracownicy  Wydziału Ołowiu i Wydziału Metali Szlachetnych? To ludzie z pasją, sercem oddani hucie. Taka postawa była obserwowana od samego początku, taka postawa wraz z wiedzą i doświadczeniem jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Trwa to do dziś i… jest to piękne.

14 września Swój jubileusz obchodzi Wydział Metali Szlachetnych, który słusznie jest nazywany Skarbcem KGHM. To tutaj produkowane są cenne metale: srebro, złoto, koncentrat platynowo-palladowy i selen techniczny. Uzyskujemy produkty na najwyższym światowym poziomie. Naszym celem, który udaje nam się realizować,  jest uzyskanie „czterech dziewiątek”, czyli srebra oraz złota zawierających 99,99% kruszcu.

5 grudnia jubileusz wydziału ołowiu – Od samego początku istnienia Wydziału realizujemy działania ukierunkowane na zwiększenie zdolności produkcyjnych oraz na poprawę oddziaływania zakładu na środowisko naturalne i polepszenia warunków pracy. Dzisiaj z całą pewnością możemy powiedzieć, że odnieśliśmy sukces i osiągnęliśmy wyznaczone cele. Prowadzony przez nas proces technologiczny potrafimy płynnie dostosować do zmieniających się materiałów wsadowych. Wydział jest stale udoskonalany i unowocześniany. W latach 1998-2002 przeszedł gruntowną modernizację.  W ciągu 50 lat nastąpił ogromny postęp. Powstały zmodernizowane, bardziej wydajne piece, a także skuteczniejsze układy odpylania gazów procesowych  i wentylacji stanowisk pracy. Nastąpiły zmiany w sposobie przygotowania i podawania wsadu do pieców. Jesteśmy dumni z osiągnięć ostatnich lat. Wydział Ołowiu to jeden z obszarów huty, w którym zastosowano najnowocześniejszą technologię oczyszczania gazów procesowych – elektrofiltry mokre

Powiązane zdjęcia: