PIERWSZA SESJA KAPITUŁY GŁOGOWSKIEJ – GŁOGOWSKA KOLEGIATA

PIERWSZA SESJA KAPITUŁY GŁOGOWSKIEJ

W liturgiczne wspomnienie św. Hieronima, zgodnie ze statutem Kapituły głogowskich kanoników odbyła się uroczysta pierwsza sesja kapitularna, którą poprzedzała modlitwa Liturgią godzin tzn. modlitwa południowa.

Punktualnie o godz. 12.00 wyruszyła z zakrystii kolegiaty procesja kanoników w strojach chórowych, którzy odśpiewali modlitwę Anioł Pański.

Następnie Archidiakon ks. Kan. Rafał Zendran poprowadził brewiarz, który był recytowany na chóry wraz z grupą wiernych, którzy zapragnęli uczestniczyć w tym wydarzeniu.

Po odczytaniu fragmentu z Księgi Jeremiasza, krótką homilię wygłosił ks. dr Henryk Gerlic kanonik honorowy kapituły głogowskiej z diecezji gliwickiej, który jest autorem monografii „Kapituła głogowska w czasach Piastów i Jagiellonów”.

Ks. H. Gerlic nakreślił sylwetkę św. Hieronima i powiązał jego osobę z datą konsekracji kolegiaty w roku 1262, która przypadła dokładnie w dzień wspomnienia tego świętego.

Po modlitwie kanonicy udali się do Domu „Uzdrowienie chorych” na sesję zwyczajną, do której zobowiązuje statut, podobnie jak ma się ona odbywać w każdy wtorek poprzedzający Uroczystość Zwiastowania Pańskiego (okolice 25 marca).

Podczas sesji Prepozyt kapituły ks. Kan. Stanisław Brasse zaproponował analizę statutu kapituły, ogłoszonego przez Ks. Biskupa Ordynariusza T. Lityńskiego z dnia 29 czerwca 2023 r.

Analizowane zostały pierwsze noty dot. roli kapituły w wyzwaniach duszpasterskich na ziemi głogowskiej:

Głogowską Kapitułę Kolegiacką, nazywaną dalej Kapitułą, stanowi kolegium prezbiterów, którego zadaniem jest sprawowanie bardziej uroczystych czynności liturgicznych w Kolegiacie pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Głogowie, a także wykonywanie zadań zleconych przez Biskupa Zielonogórsko-Gorzowskiego (por. kan. 503 Kodeksu Prawa Kanonicznego, dalej KPK), w tym:

  1. troszczenie się, by Kolegiata była prawdziwym centrum życia liturgicznego, odznaczającym się pięknem sprawowanej liturgii oraz dbałością o muzykę i śpiew kościelny,
  2. zapewnienie mieszkańcom Głogowa i okolic częstszego dostępu do sakramentu pokuty i pojednania, a także sakramentu chorych,
  3. organizowanie w Kolegiacie stałego nauczania prawd wiary, a szczególnie katechez poświęconych Biblii, Katechizmowi Kościoła Katolickiego, dokumentom papieskim i Stolicy Apostolskiej,
  4. propagowanie dziedzictwa historycznego Kościoła na terenie dawnego archidiakonatu głogowskiego,
  5. troszczenie się o rozwój i propagowanie kultu św. Mikołaja – patrona miasta Głogowa,
  6. animowanie dzieł charytatywnych pod patronatem św. Mikołaja – patrona miasta Głogowa,
  7. podejmowanie modlitwy za całą diecezję, a szczególnie za samego Biskupa Zielonogórsko-Gorzowskiego i w intencjach jemu powierzonych,
  8. wspieranie parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Głogowie w tych działaniach, które wykraczają poza zwyczajne duszpasterstwo parafialne, a wynikają z kolegiackich funkcji głównej świątyni Głogowa.

Kanonicy zastanawiali się m.in. w jaki sposób mogą uczestniczyć w permanentnej modlitwie, zważywszy na obowiązki duszpasterskie, które angażują ich we własnych posługach, jako proboszczów parafii.

Przyjęto postulat przewodniczenia Nieszporom w pierwszą niedzielę każdego miesiąca, będą one odbywać się w kolegiacie głogowskiej, podczas których, każdy kanonik będzie przewodniczył liturgii i wygłosi katechezę tematyczną.

Podjęto też z kanonikiem penitencjarzem, którym został mianowany Ks Witold Pietsch sprawę stałego dyżuru konfesjonału i posługi w przypadkach złożonych kwestii moralnych i sprawach wątpliwych dot. oceny uczynków penitenta.

W ogólnej dyskusji zauważono fakt, że nie ma jeszcze pełnej wspólnoty kanoników gremialnych (docelowo dwunastu), dlatego następuje obiektywna trudność wyboru kandydatów na kolejne stanowiska w kapitule, które wynikają ze statutu (m. in. dziekana, kustosza, teologa, kantora, sekretarza).

Obrady były bardzo owocne, a po nich księża kanonicy udali się na imieninowy obiad ks. Rafała Zendrana, Archidiakona kolegiaty, wraz z kapłanami dekanatu św. Mikołaja i proboszczami głogowskimi.

Powiązane zdjęcia: